Úvod / Nový život Gisi F.

Projekt Stolpersteine

„Kamene, o ktoré je potrebné zakopnúť.“
(Projekt občianskeho združenia antikomplex.sk)

Pamätníček Stolperstein je umiestnený v dlažbe pred domom na Klariskej 7, v ktorom Gisi F. naposledy žila. Kamene Stolpersteine – „kamene, o ktoré zakopnete“ (pohľadom a v myšlienkach), sú dlažobné kocky s mosadzným povrchom, vsadené do chodníku pred domami obetí holokaustu a nacistického režimu, medzi ktorými boli Židia, Rómovia, povstalci či politickí oponenti.
Stolperstein (z nemeckého „kameň na zakopnutie“) je pevne vsadený do chodníka pred domom zavraždeného a okoloidúcim trvalo pripomína zločin. Na kameni s mosadznou tabuľkou (10x10 cm) je uvedené meno obete, dátum narodenia a jej osud (zatknutie, deportácia či miesto zavraždenia). Pamätný kameň uložil 10. augusta 2015 autor projektu nemecký umelec Günter Demnig. Rovnako ukladá tieto kamene pre obete nacistov po celej Európe, čím vytvoril najväčší pamätník na svete.
Pamätník vo verejnom priestore na zemi zahŕňa viacero symbolík – chodec naň natrafí každodenne pri bežnom pohybe po ulici, dáva možnosť stotožniť sa s obeťou a do budúcna varuje pred opakovaním zločinu, okoloidúci sa pohľadom na kameň na zem symbolicky klania pred obeťou.

10. augusta 2015 fotografovala Hana Fábry.

 

Viac o projekte: http://antikomplex.sk/

 

Súhlasím s tým, že táto stránka používa cookies.